TRADÍCIÓ ÉS MEGÚJULÁS A KÁVÉHÁZI KULTÚRÁBAN
Karinthy Frigyes ül az egyik kedvenc kávézójában, s mintegy viccből megjegyzi: ez a gyékényfalas rész itt olyan, mint egy szatyor. A viccből valóság lesz: a nagy múltú Hadik Kávéház évekkel később ketté oszlik – a nagyvilágibb, tágasabb részben megnyílik a Szatyor Bár. Külön vannak és mégis elválaszthatatlanok – a Hadik és a Szatyor. Ezt a két emblematikus helyet, rendkívül izgalmas vállalkozást szeretnénk az olvasók figyelmébe ajánlani.
Egy nagy múltú hely – a Hadik története
A Hadik Kávéház története nem ma kezdődik – bizonyára sokan tudják, egy nagy múltú, emblematikus kávézóról van szó, mely 1906-ban nyitotta meg kapuit. Hadiknak csak 1922-ben nevezte el Kaiser Adolf, a közelben lévő Hadik laktanyáról.
A húszas évek Hadikja megkerülhetetlen helyszín: nem feltétlenül a kávé, hanem sokkal inkább az irodalmi élet miatt
– ugyanis rengeteg író, költő és más művész is szívesen időzik a kávéházban. Kosztolányi Dezső, Nagy Lajos, Heltai Jenő, Rejtő Jenő, Füst Milán, Móricz Zsigmond mellett a Hadik mégis inkább Karinthy Frigyeshez és feleségéhez, Böhm Arankához kötődik. A híres író és párja nap mint nap látogatják a kávézót,
Karinthy „első korszakát” (Hadik-csoport) a Hadikhoz kötik, mely korszaknak egyik csúcsteljesítménye a Tanár úr kérem.
Az író még a kávéházban működő sakk-kör elnökségi posztját is betölti. A Hadik e fényes korszakáról 1942-ben Németh Andor könyvet is ír, Egy foglalt páholy története címmel, mely esetünkben nem a színházi, hanem a kényelmes pamlagokkal övezett, „U” alakú asztal, amely szükség szerint további asztalokkal és székekkel bővíthető (a mai kialakítás is őrzi valamelyest – a cikk írásakor is egy hasonló „fülkében” ültem). Lehetséges, hogy a könyv megírásának dátuma sem véletlen: ugyanis 1940-ben, a második világháború következtében a Hadik bezárja kapuit. 2010-ben nyílik meg újra, mert Hadiknak lennie kell. Ezt a tradíciót nem lehet csak úgy elvágni, megszüntetni.
Az újranyitás
A Hadik Kávéház feltámadása és újbóli megnyitása viszont már nem választható el a Szatyor Bár és Galéria létrejöttétől. Egy évszázada Karinthy Frigyes vicces megjegyzést tett a Hadik nagyvilági, gyékényfalakkal körbevett helyiségére: azt mondta, hogy ez a hely olyan, mint egy szatyor.
A tréfás kiszólásra – melyhez írói fantázia is párosult – emlékezve nevezték el 2010-ben a Hadik másik részét Szatyor Bárnak.
a Hadik galériája irodalmi szalonoknak, irodalmi brancsoknak, slam poetry döntőknek, könyvbemutatóknak ad helyszínt.
Hétfőnként pedig jazz klub van a kávézóban.
Az étlapon még a desszertek között is visszaköszön Karinthy – a róla elnevezett szelet formájában…
A Hadik és a Szatyor az újranyitás óta (nem csak) a kávéházi kultúra két alapkövének számít. Kettőssége, hogy lényegében egy térben, egy épületben, mégis különböző arculattal működnek: ez pedig vonzóvá teszi az egyik hely megismerése után a másikat, a fizikális és szellemi átvonulást egyikből a másik térbe.
Ezek a terek ugyanis kiegészítik egymást, pont ezért különböző a kialakításuk; hogy mindenki megtalálja bennük a neki tetszőt. Aki csak egy kellemes, beszélgetős délutánra vágyik kávézással, válassza a Hadikot, ám utána este még mindig bulizhat koktélkülönlegességeket kortyolgatva, egy DJ zenéjére táncolva a Szatyorban. És bár a kínálat meglehet, ugyanaz, el sem lehet képzelni, mennyire számít egy-egy helynek az atmoszférája, kialakítása, arculata. A Hadik és a Szatyor esetében mindegyik markáns és egyedi.
(Fotók: Facebook)